Kurkumu si väčšina z nás spojí s korením, ktoré sa používa v indickej kuchyni do curry.
Pre svoju typickú farbu je nazývaná tiež indický šafran, zlaté korenie, zlatá bohyne alebo indický žltý koreň. Výborný je z nej ale i čaj, napríklad s prímesou červeného korenia. Z tejto rastliny s latinským názvom Curcuma longa sa vyrába aj éterický olej.
Prospešné účinky kurkumy sú známe už vyše 6 000 rokov.
Využíva ju Ayurveda aj tradičná čínska medicína.
Je príbuzná so zázvorom. V súčasnosti je okrem ázijských krajín pestovaná aj v Južnej Amerike. Vôňu má korenistú, príjemne hrejivú.
Zložky: kurkumín, ar-turmeron, turmeron, zingiberin, p-ren, β-Bisabolén, dehydrokurkumin použitie:Kurkuma sa vyznačuje antioxidačnými účinkami, vďaka ktorým je nápomocná pri zápalových stavoch.
Používaná ako súčasť zmesí éterických olejov a prípravkov určených na podporu pohybového aparátu na zmiernenie bolesti kĺbov, šliach a svalov, pri reume, artróze atď.Podporuje dobrú náladu, zmierňuje stres.Povzbudzuje činnosť nervového systému.Pozitívne pôsobí na trávenie, používaná pri žalúdočných nevoľnostiach, ako karminativum.V prípravkoch pre starostlivosť o pleťStarostlivosť o poškodené vlasy (vhodná kombinácia s rozmarínom)Pri menštruačných problémochPodpora organizmu pri chrípkových a iných infekčných ochoreniach Skúste kurkumu v zmesi so zázvorom, grepom, šalviou, škoricou alebo klinčekmi.Pre uvoľnenie stresu si vytvorte treba nasledujúce zmes éterických olejov do difuzéra alebo nechajte odparovať v priestore: 5 kvapiek éterického oleja z kurkumy + 3 kvapky kadidlovníka + 2 kvapky grepu